Dekor Style

Banyodaki Kötü Koku Nasıl Giderilir? İpuçları

Banyodaki Kötü Koku Nasıl Giderilir, önlenir ipuçlarından bu yazımızda siz değerli DekorStyle takipçileri için ele aldık. Banyonuz dan kötü kokular geliyorsa Bu pratik bilgilere mutlaka göz atmalısınız.

Banyomuz da oluşan kötü kokulara banyo da yapacağımız değişikliklerle önlemek mümkün. Nasıl mı?

Banyo muzun güzel kokma ipuçları;

Banyo muzun dekorunu bizim için ne kadar önemli ise banyo muzun temizliği de özellikle bayanlar için çok önemlidir. Su tesisatının eski olması ve banyoya bağlantılı olan gelebilecek kötü kokular, bakterilerin yuvalanması, rutubet faktörü, havalandırmanın iyi bir şekilde olmaması gibi sebeplerden dolayı banyomuz da hoşumuza gitmeyecek kayda değer kötü kokuların oluşması pek muhtemeldir.

Peki hali hazırda bayanların süre gelmiş banyolardaki kötü kokuları gideren bazı yöntemler vardır; ama burada önemli olan ise kokuların kaynağını tespit edilmesi ve kokuların geldiği noktaya geliş yönüne doğru bir dizi temizleme methodları geliştirilme çalışma sonucu olarak yapılmalıdır.

Banyodaki Kötü Koku Nasıl Giderilir? İpuçları

Banyodaki Kötü Koku Nasıl Giderilir? İpuçları

Banyomuz da klozetin bulunduğu yerde muhtemel ağır koku bulunabilir. İşte bu kokuyu gidermek amacıyla yarım bardak karbonat veya limon suyu dökmeye yöntemi % 95 başarılı ve yeterli bir koku giderme yöntemi olacaktır.

Banyoda ki kokunun geldiği noktaya bir kaç kaşık karbonat koyarak da kokuyu giderme de pratik bir çözüm yolu olacaktır. Sirke (Beyaz sirke) ile yapılacak banyo temizliği ise çok etkili doğal bir çözüm olacaktır. Sirke ile yapılacak temizlik hem doğal hemde çok etkilidir. Silinmiş yüzeylerde uzun süre kalan sirke birikmiş kirler ide yok eder. Banyoda ki su birikmiş ve sonunda katı bir hal almış noktaları temizlemek için en doğru yöntem olarak da tavsiye edilmektedir. Hem temizlik hemde sağlıklı kalıcı bir koku istiyorsanız lavabo açıcılar bu noktada yardımcı olacak malzemedir. Unutmayalım kimyasal temizlik ürünleri ile banyomuzu temizlemek istersek de lütfen bu gibi ürünleri açığa çıktığında uzun süre aynı ortamda solumak sağlığımız için çok zararlıdır.

Banyo Tesisatında atık su boruları ve ek parçalarının kullanılmaması

Banyo Tesisatında atık su boruları ve ek parçalarının kullanılmaması


Banyo Tesisatında atık su boruları ve ek parçalarının kullanılmaması;

Banyonuz da gider borularında kokuları önleyici ilave parçalar kullanılmadıysa banyonuzun kötü kokmasın da ki büyük etken bu olabilir. Dirsekli borular, es boru ve deve boynu gibi çeşitli eğri ve kıvrımlı yapısıyla içerisinde her zaman su bırakır ve bu kalan sular tesisatın gerisinden gelecek kötü kokular ve gazlar için bir engel oluşturur. Su ile karşı karşıya gelen kötü kokular, gazlar engel teşkil eder. Kötü koku yukarı gidemez ve güzel bir şekilde engellenmiş olur. Lavabolardaki klozet tesisatında pis su giderinin tamamı ile susuz kalmayacak şekilde ilave parçalar ile desteklenme yapılması gereklidir.

İlginizi Çekebilir  Deniz Mavisi Banyo Dekorasyonları

Çözüm olarak ise tesisatın yenilenmesi ve pis su giderlerinin tesisata uygun parçalar ile destek yapılması kötü kokuları kökünden çözmede güzel bir çözüm olabilir. Bina müteahhidinden gerekli tesisat bilgilerini ayrıntılı bir şekilde alabilirsiniz. Kiracılar için tesisatta yenileme yapmak pek de mümkün olmayabilir, bu gibi durumda koku gelen yerlerin kapalı tutulması ve banyoyu elimizden geldiğince havalandırmak gerekir.

Banyomuzun güzel kokma ipuçları

Banyomuzun güzel kokma ipuçları

Zemin süzgeçlerinde suların olması;

Banyonuzun zemin kısımlarında yer alan süzgeçlerin sifon denilen biz su haznesi yeri vardır. Eğer ki yer süzgeciniz su akmıyorsa, sifonda ki su zaman ile buharlaşır ve kötü kokular su engeline rastlamadıkları i.in banyoya ulaşır ve bu durum banyo küveti içinde geçerlidir. Eğer ki küvet sık kullanılmıyorsa veyahut arıza var ise küvetin izin gideri altındaki yerde su bulunmadığı için kötü kokular banyoya ulaşır ve etrafa kötü kokular yayar. Bunun çözümü ise süzgeciniz eski ise veya kapaklı mı, eğer kapak var ise su haznesini kontrol ediniz çatlak var mı diye. Su olması gerektiği gibi burada bulunmuyor ise zeminimiz deki giderin kapağı yok ise bu gidere mutlaka su hazneli bir kapak yaptırın. Küvetin izin giderini mutlaka kontrol ettirin. Giderin altındaki su haznesinde su olmasına dikkat etmeliyiz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ