Dekor Style

Tek Kişilik ve Çift Kişilik Standart Baza Ölçüleri Nelerdir?

Uyku konforunu tam anlamı ile yakalamak için baza tercihinde doğru seçimler yapmak ve baza ölçüleri ile standart baza ölçüleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak gerekir. Yataklar, yatak odası dizaynında önemli olmakla birlikte, uyku kalitesini artırmak açısından da önemlidir. Aynı zamanda içerisinde bulunan boş haznesi sayesinde de ev dizaynının sağlanmasına yardımcı olur.

Piyasada satışa sunulan birden fazla baza çeşidi bulunur. Her biri baza farklı ölçülere sahiptir ve ihtiyaç doğrultusunda tüketiciler tarafından tercih edilir. Çift ve tek kişilik standart baza ölçüleri yanında özel baza ölçüleri ile satışa sunulan modeller de birçok kez tercih nedenidir. Hemen her evde mutlaka bulunması gereken tek kişilik ve çift kişilik baza ölçüleri hakkında daha doğru bilgi edinerek ihtiyaca en uygun tercihlerin yapılması mümkün olur.

battal-boy-baza-olculeri

Tek Kişilik baza ölçüleri

Çift Kişilik Standart Baza Ölçüleri

Çift kişilik standart baza ölçüleri 140x190cm olarak belirlenmiştir. Bu ölçüler minimum ölçüler olmakla birlikte, kullanıcılar dilerse daha büyük ebatlara sahip çift kişilik yatak ölçüleri arasından da tercih yapabilir. Çift kişilik yataklar günümüzde birçok farklı amaçtan dolayı tercih edilebilir. Geniş alanlarda kullanım söz konusu olduğunda, tek kişilik kullanım için de tercih edilebilir. Daha yüksek konfor sağlaması nedeni ile tercih edilir ve özellikle uyku kalitesine dikkat edenlerde üst düzey uyku performansı sağlar. Çift kişilik baza ölçüleri dendiğinde öne çıkan diğer ölçüler aşağıdaki şekildedir;

 1.  160×190 Baza Yatak Ölçüleri: 160×190 cm çift kişilik baza ölçüleri daha büyük yatak odalarında geniş bir yatağa sahip olmak isteyenler tarafından tercih edilir. Standart ölçüler ile kıyaslandığında yatağın en kısmının daha geniş olduğu görülür. Boy olarak ise standart ölçüler ile aynı kalıptadır. 160x190cm ölçülerinde çift kişilik baza modelleri oldukça yaygındır.
 2.  160×200 Baza Ölçüleri: Çift kişilik baza ölçüleri arasında yer alan 160x200cm bazalar uzunluk ölçüsü ile standart baza modellerinden ayrılır. Vücut olarak daha uzun ölçülerine sahip kullanıcıların tercihleri arasında yer alır. 160x200cm çift kişilik baza ölçüleri aynı zamanda battal boy baza olarak da tabir edilir.
 3. 180×200 Baza Ölçüleri: Çift kişilik baza ölçüleri arasında en büyük ölçüler 180×200 baza modelleridir. Birçok firma tarafından satışa sunulan 180×200 bazalar özel tasarım baza modelleri olarak da bilinir.

En Küçük Çift Kişilik Baza Ölçüleri

Piyasa bulunan en küçük baza ölçüsü : 140×190 cm dir. Ama bu boyutu tüm markalar üretmemektedir. Çok tutlan ve tercih edilen bir boyut olmadığı için bulmakta biraz zorlanabilirsiniz. Veya odanıza özel boyutlarda baza yaptırabilirsiniz.

Tek Kişilik Baza Ölçüleri

Tek kişilik baza ölçüleri minimum haliyle 80x180cm şeklindedir. Ancak yaygın olarak birçok mobilya üreticisi 90x190cm olarak ürünlerini kullanıma sunar. Tek kişilik kullanımlar için ideal olan bazalar özellikle küçük odalarda maksimum kullanım performansı sağlar. Odalarda yatak ile gereksiz yer kaplamamak isteyen kullanıcılar tek kişilik yataklar ile uyku ve dinlenme ihtiyacına çözüm bulur. Tek kişilik baza ölçüleri konusunda yapılacak araştırmalarda öne çıkan diğer yatak ölçüleri aşağıdaki şekildedir;

 1. 90×190 Tek Kişilik Baza Yatak Ölçüleri: 90x190cm tek kişilik baza ölçüleri çocuklar ve gençler için ideal kullanım performansına sahiptir. Henüz bekar olan gençlerde özellikle genç odası takımlarında sıklıkla yer alır.
 2. 120×200 Tek Kişilik Baza Yatak Ölçüleri: 90x190cm tek kişilik baza ölçülerinin yetersiz olduğu durumlarda kullanıma sunulmak üzere 120x200cm tek kişilik baza ölçüleri kullanıcılara sunulur. Orta ölçülere sahip olan bu bazalar yetişkinlik dönemindeki gençlerin kullanımı için uygundur. Ara ölçü olarak bilinir ve birçok farklı mobilya firması tarafından üretilerek kullanıma sunulur.
 3. 100×200 Tek Kişilik Baza Yatak Ölçüleri: Tek kişilik baza ölçüleri araştırmasında kullanıcılara sunulan en büyük ölçüler 100×200 cm şeklindedir. Bu ölçülere sahip bazalar, ölçüleri itibari ile görünüm olarak çift kişilik baza modellerini andırır.

En Küçük Tek Kişilik Baza Ölçüsü

Tek kişilikte de 80x180cm en küçük baza boyutudur. Yine çift kişilikte olduğu gibi bu boyutuda tüm firmalarda bulamayabilirsiniz. Onun yerine en çok tercih edilen 90×190 cm rahatlıkla bulabilirsiniz.

1.5 Kişilik Baza Ölçüleri

1.5 kişilik baza ölçüleri standart olarak 90x200cm ölçüleri ile tercih edilir. Yaşam alanlarında tek kişilik yatak kullanmak istemeyen ancak çift kişilik bazaların da büyük olduğunu düşünen kullanıcılar için özel olarak tasarlanmıştır. Farklı vücut tipine sahip olan kullanıcılarda memnuniyet yaratır.

 1. 90×200 Tek Kişilik Baza Yatak Ölçüleri: Standart 1,5 kişilik baza ölçüleri sınıfında yer alan 90x200cm yataklar birçok farklı tasarım detayı ile de öne çıkar. Firmaların üretim ölçüleri arasında yer alır ve kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Birçok büyük mobilya firmasında 90x200xcm 1,5 kişilik baza ölçüleri bulmak mümkündür. Sadece yatma ihtiyacının yanında günlük kullanımlarda yatak kenarına oturmayı sevenler 1,5 kişilik baza modellerini tercih edebilir.

Battal Boy Yatak Ölçüleri

Battal boy yatak modelleri baza tercih etmek istemeyen kullanıcılar tarafından tercih edilir. Baza ile yatak arasındaki temel fark, bazaların alt kısımlarında depolama alanlarının yer almasıdır. Bunun dışında yatak modellerinde ise farklı başlık tasarımları göze çarpar. Ancak yatak modellerinde alt depolama alanı yer almaz. Baza kullanımını tercih etmeyen kullanıcılar daha şık ve modern durması amacı ile tercihlerini battal boy yatak modellerinden yana kullanır. Battal boy yatak standart ölçüleri şöyledir;

 1. 200×200 Battal Boy Yatak Ölçüleri: Battal boy yatak dendiğinde akla gelen tek kalıp 200x200cm şeklindedir. Maksimum ölçülere sahip olan bu yataklar aile kullanımına uygundur. Özel ölçüler ile üretilir ve fiziksel olarak farklı formları ile dikkat çeker. Çiftlerin kullanımına uygun olarak tasarlanan battal boy yatak modelleri konfor ve performans açısından da üst düzeydedir. Rahatına düşkün olan kullanıcılar da tek kişilik kullanım için battal boy yatak kullanmayı tercih edebilir.

Baza Seçiminde Dikkat Etmemiz Gerekenler

Bazalar, yaşam alanlarında en kullanışlı mobilyalar arasında yer alır. Uzun ömürlü bir bazaya sahip olmak için ise tercih öncesinde belirli konulara dikkat etmek gerekir. Bu sayede ihtiyaca en uygun ölçü ve modeller arasından tercih yapılması mümkün olur. Baza seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli detaylar şöyledir;

 1. Baza ölçüsünün kullanılacak oda ölçüleri ile uyum sağlayıp sağlamayacağı kontrol edilmelidir. Eğer baza daha önceden kullanılan bir yatak için tercih ediliyorsa yatak ölçüleri dikkate alınarak tercih yapılmalıdır.
 2. Baza üretiminde kullanılan malzemelerin kalitesi değerlendirilmelidir. Bazalar ahşap malzeme karışımı kullanılarak üretilir. Bu sayede daha uzun ömürlü kullanım sağlar.
  Ancak baza tercihinde üretim için tercih edilen ham maddenin kalitesine dikkat edilmelidir. Böylece birçok baza modelinde fiyat performans değerlendirmesi yapılabilir.
  Eğer çok kaliteli bir bazaya ihtiyaç varsa, üretimde maksimum kalite sunan ham maddelerin yer aldığı modeller tercih edilmelidir.
 3. Bazaların sandık mekanizmasına dikkat edilmelidir. Bazalarda kullanım memnuniyeti sunan bir diğer önemli konu depolama alanıdır. Sandık özelliği sayesinde kullanılmayan birçok eşya ve malzeme kolayca saklanabilir. Ancak bazalarda sandıkların özel emniyet sisteminin yer alıp almadığı mutlaka öğrenilmelidir. Aksi halde depolama alanı açıkken kullanım esnasında kaza ve yaralanmalar meydana gelebilir.
 4. Bazanın iskeleti hakkında bilgi alınmalıdır. Bazalar temelde bir iskelet sistemi üzerine üretimi yapılarak kullanıma sunulan mobilyalardır.
  Her baza modelinde mutlaka metal bir iskelet sisteminin yer alması gerekir. Baza tercihinde iskelet sistemi incelenmeli ve dayanıklılığı hakkında mutlaka bilgi alınmalıdır. Metal iskeletin profil kalınlığına dikkat edilerek kaliteli ve güvenilir modeller arasından tercih yapılması mümkün olur.

Tüm Markaların Baza Ölçü Listesi

Piyasada en çok satılan ve beğenilen baza markalarının ölçülerinin listesini sizler için hazırladık.

Bellona baza boyutları

bellona-baza-olculeri

Bellona baza ölçüleri

 • 100X200
 • 120X200
 • 140X190
 • 150X200
 • 160X200
 • 180X200
 • 90X190

Bellona baza fiyatlarını incelemek için : https://www.bellona.com.tr/kategori/baza

Yataş Baza Boyutları

yatas-baza-olculeri

Yataş Baza ölçüleri

 • 120×200 cm
 • 140×190 cm
 • 140×200 cm
 • 150×200 cm
 • 160×200 cm
 • 180×200 cm
 • 200×200 cm
 • 90×200 cm

Yataş baza modellerini incelemek için : https://www.yatasbedding.com.tr/baza-karyola

İstikbal Baza Boyutları

istikbal-baza-olculeri

İstikbal Baza Boyutları

 • 100X200
 • 120X200
 • 140X190
 • 150X200
 • 160X200
 • 180X200
 • 200X200
 • 90X190
 • 90X200

İstikbal baza modellerini incelemek için : https://www.istikbal.com.tr/kategori/baza

Ikea Baza Boyutları

ikea-baza-olculeri

ikea baza boyuları

 • 160×200 cm
 • 140×200 cm
 • 180×200 cm
 • 140×202 cm
 • 160×202 cm
 • 90×200 cm
 • 120x200cm

ikea Bazalarını incelemek için : https://www.ikea.com.tr/kategori/bazalar


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ