Dekor Style

Mutfak Tezgahındaki Yanık İzi Nasıl Çıkar?

 Resim Galerisi için Buraya Tıklayın

Mutfak tezgahı her türlü darbeye maruz kalabiliyor. Bu nedenle akrilik, mermerit, granit, mermer mutfak tezgahında oluşan yanık izi nasıl geçer konusu ile sık sık karşı karşıya kalınabiliyor. Bu nedenle mutfak tezgahını kullanırken çok dikkat etmek gerekir. Yoksa tezgah üzerinden oluşabilecek bazı yanık izleri geçici olmadığı için tezgahın ömrünü de kısaltabilir.

Mutfak Tezgahındaki Yanık İzi Nasıl Çıkar?

Yanık temizliği, sarı leke geçirme çalışması gibi birçok farklı deneyler yapılmıştır. Fakat nerede ise birçok çalışma çaresiz kalmıştır. Mutfak tezgahı üstüne sıcak cisim konulması sonucu oluşan sarı lekeyi geçirmek üzere uğraşan bir ev hanımın denediği ve sonuç alamadığı çalışmalardan bahsedelim.

  1. Yanık izi Cif (yüzey kremi) uygulamış fakat hiçbir sonuç alamamış. Fakat tezgahtaki sarı yanık lekesi çıkarmak için Cif denenebilir.
  2. Çamaşır suyu ile yüzey temizleyici sürmüş bu da çözüme ulaştırmamış.
  3. Aseton dönerek işlemi bir kez daha denemiş fakat tezgah üzerinde ki yanık lekesi sadece biraz açılmıştır. Peki bu durumda tezgah üstünde ki yanık lekesi nasıl çıkarılabilir ve en önemlisi sarı leke nasıl çıkarılır?

Akrilik Mutfak Tezgahı Temizliği

Akrilik mutfak tezgahı temizliği aşağıdaki yer alan maddeleri sırası ile yapmanız halinde kolaylıkla temizlenebilir.

  1. Akrilik tezgah ılık su ile ıslatılır. Zemin çok serttir, düzgün kullanılması durumunda kolay kolay hasar görmeyecektir.
  2. Tezgahı nemlendirir iken direk suyu dökmeyin, bir bezi ıslatarak bez yardımı ile bu işlemi yapın.
  3. Herhangi bir deterjan ile bu işlemi yapabilirsiniz. Deterjanı akrilik yüzeye sürün.
  4. Daha sonra tezgahı ıslatmak için kullandığınız bez yardımı ile deterjandan akrilik tezgahı arındırın.

Akrilik üzerinde yer alan yanık lekesini maalesef çıkarmak mümkün değildir. Bu nedenle sararan veya yanık lekesi bulunan bölgeyi daha dikkatli kullanmaya ve yanık lekesini kapatmak için bazı süs eşyaları ile süslemeye çalışabilirsiniz. Akrilik mutfak tezgahından yanık lekesi nasıl çıkarılır sorusunun cevabını vermiş olduk ve akrilik tezgah temizliği hakkında kısa bilgi.

Birbirinden farklı mutfak tezgahı modelleri için aşağıdaki görselleri tıklayın.

Mutfak Tezgahındaki Sarı Lekeler Nasıl Geçer?

Mutfak tezgahında sarı yanık lekeleri var ise yukarı da yer alan yanıklar için çözümleri deneyebilirsiniz. Fakat sarı lekelerin sebebi limon gibi gıdalar ise sarı leke bulunan bölgeye sirke sürerek bekletilmeli ve nemli bez yardımı ile silinmesi sonucu sarı leke giderilebilir.

Mermerdeki yanık lekesi nasıl çıkar konusu oldukça geniş ve farklı lekeler ile karşılaşılabilir. Bu nedenle kullandığınız tezgah oldukça önemlidir. Eğer granit mermer yanığı nasıl geçer diyorsanız oldukça kolaydır. Yüzey temizleyici yardımı ile granit mermer çok rahat temizlenir.


Fakat yine belirtmek isterim ki granit, mermerit, akrilik gibi ve diğer türlerinde ki mutfak tezgahları üzerinde oluşan yanık izlerini geçirmek oldukça zordur.

Filli Boya Kahverengi Renk Kartelası & Tonları ve İsimleri

Mermerdeki Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?

Yapılması gereken denenebilecek önerimiz diş macununu diş fırçası yardımı ile yanık bulunan yere sürerek temizlemeniz olacaktır. Bu yanık lekesi temizleme de en önemli ve en olabilecek çözümler arasında yer alır.

Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise diş macununa sürdüğünüz macunu yanık lekesi hariç farklı yerlere sürmemeniz olacaktır. Aksi taktirde mermer üzerinde ara ara beyazlama oluşacak ve bu görsel açıdan hoş gözükmeyen sonuçlara sebebiyet verebilecektir.

Kabartmalı Boyanabilir Duvar Kağıdı Modelleri

Beyaz Tezgahtaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Tezgahlar da ki lekeleri çıkarmak oldukça zor bir iştir. Bu lekelerin oluşma sebepleri de oldukça önemlidir. Ateş yanması veya kimyasal dökülmesi gibi sebepler bunlardan sadece birkaçıdır. Bu nedenle beyaz tezgahtaki sarı lekeleri çıkarmak için yapılması gerekenler sirke gibi doğal ürünleri sararan bölgeye sürmeniz halinde sararan bölgeyi bir süre bekledikten sonra silmeniz halinde leke rahat bir şekilde çıkacaktır.

Size önerimiz, ilk olarak damla şeklinde bir kısma damlatmanız ve beklemeniz. Eğer beyaz tezgaha damla olarak damlattığınız sirke o alanı eski rengine getiriyor ise tamamına uygulamanızı öneririz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


reklam