Dekor Style

Halının Kaymaması İçin Ne Yapılır? %100 Çözüm

Halının kaymaması için ne yapılır sorusuna yanıt bulmak için yapılacak araştırmalarda birçok farklı çözüm önerisine sahip olunabilir. Halılar ev dekorasyonunda tamamlayıcı eşyalar arasında yer alır. Ancak halı tercihinde dekorasyon kadar kaymayan özellikli modellerin tercih edilmesi de önemlidir. Eğer tercih edilen halı zemin üzerinde kayıyorsa, bir takım basit önlemler ile kaymanın önüne geçilebilir.

Halı kaymaması için ne yapılır sorusuna yanıt ararken hem halının özelliklerini hem de halının kullanıldığı zeminin özelliklerini bilmek gerekir. Bu sayede mevcut halı değiştirilmeden, alınacak basit önlemler ile kolayca bu problemden kurtulmak mümkün olur. Halıların kaymaması için yapılması gerekenler konusunda önceden bilgi sahibi olunduğunda ise, zemine uygun halı seçimi yapmak söz konusu olacaktır.

Halının kaymaması için silikon tercih edilebilir. Diğer seçenekte yapı marketlerden halı kaydırmaz olarak satışa sunulan ürünler kullanılabilir. Tercihe göre çift taraflı bant kullanarak da halı bulunduğu zemine sabitlenebilir.

hali-kaydirmaz-bant

halı kaydırmaz bant

Parkede Halı Kaymaması İçin Ne Yapılmalı?

 • Halının üzerine bir orta sehpa yerleştirilerek ağırlaştırılması sağlanabilir.
 • Büyük ölçüye sahip halılarda köşe kısımlara mobilyaların ayakları yerleştirilerek halı sabitlenebilir.
 • Halının özelliğinden dolayı oluşan kaymayı önlemek için halı farklı bir zeminde kullanılabilir.

Fayansta Halı Kaymaması İçin Ne Yapmalı?

Fayans zeminlerde kullanılan halılar kayıyorsa bu problemi gidermek için;

 • Fayans üzerine matlaştırıcı ürünler sürülerek fayansın kaygan yapısı giderilebilir.
 • Ev yakın zamanda tadilata girecekse mat yüzeyli fayans modelleri arasından tercih yapılabilir.
 • Halıların kaymaması için bant ürünler tercih edilebilir. Özellikle çift taraflı bant, halıları sabitleme konusunda en doğru tercih olacaktır.
 • Piyasada satışa sunulan halı kaydırmaz bantlar kullanılabilir. Çift taraflı banlardan farklı olan bu bantlar ile de halılar fayans zemine sabitlenebilir.
cift-tarafli-hali-kaydirmaz-bant

çift taraflı halı kaydırmaz bant

Kilim ve Yollukların Kaymaması İçin Ne Yapmalı?

Halıların kayma problemi en çok kilim ve yolluklarda görülür. Kilimler hafif bir yapıya sahiptir ve hemen her zeminde kayar. Yolluklar ise ebat olarak dar olmasından dolayı kolayca yer değiştirebilmektedir. Kilim ve yollukların kaymaması için aşağıdaki yöntemler izlenebilir;

 • • Kilim ve yolluk tercihinde alt kısımları jel ya da kaymaz tabanlı ürünler arasından seçim yapılabilir.
 • Halının kaymaması için altına ne serilir sorusuna da yanıt olarak yolluklar çift taraflı bantlar ya da halı kaydırmazlar ile desteklenebilir.
 • Çift taraflı bantlar ya da halı sabitleyici bantlar ile kayma problemi kolayca giderilebilir.
hali-kaydirmaz-aparat-cirt

halı kaydırmaz apart cırt

Merdiven Halısının Kaymaması İçin Ne Yapmalı?

Merdiven halıları ortamlara şıklık katmak ve alana sıcaklık yansıtmak için kullanılır. Genelde dekoratif amaçlı tercih edilen halılar dikey pozisyonda durduklarından dolayı sürekli kayar. Merdiven halılarının kaymasını önlemek için;

 • Yapışkanlı ya da vidalı merdiven profilleri tercih edilebilir. Bu sayede halıların her bir basamağa sabitlenmesi mümkün olur.
 • Tercihe göre kontakt yapıştırıcılar ile de halıları merdivenlere sabitlemek mümkündür.

Lastikli Halı Örtüsünün Kaymaması İçin Ne Yapmalı?

Halıları korumak ve kullanım ömrünü uzatmak için tercih edilen lastikli halı örtüleri, bazı zeminlerde halının kaymasına neden olabilir. Özellikle uç kısımlarından içe doğru toplanan lastikli örtü, halının zeminden kolayca ayrılmasına ve halının ağırlığını kaybetmesine neden olur. Halı örtüsü kullanımının gerekli olduğu durumlarda halının zeminden kaymasını önlemek için halı örtüsünün kenarlarına boydan boya çift taraflı bant yapıştırılabilir.

Halı kaymaması için aparat kullanımına birçok durumda gerek olmaz. Piyasada bulunan çift taraflı bantlar ve silikon malzemeler halının zemine sabitlenmesinde yeterli olacaktır. Zemin sabitleyiciler, zemine zarar vermeden kayma sorununu ortadan kaldırması nedeni ile güven vericidir.

hali-kaydirmaz

halı kaydırmaz

Halı Kaydırmaz Ürünleri Fiyatları

Hemen hemen tüm alış veriş sitelerinde satılan bu ürünlerin kalitesine göre fiyatları 50tl – 300Tl arasında değişmektedir. Sizler için yaptığımız araştırmadan amazon sitesinde çok daha kalitesi ve kullanışlı ürünler bulduk. Ayrıca trendyol, hepsiburada gibi sitelerde de mevcut. Linkleri aşağı bırakıyoruz. Bizi Takip Etmeyi Unutmayın 🙂

Halı kaymaması için aparat : https://www.amazon.com.tr/gp/bestsellers/home/22241797031

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ