Dekor Style

Dekoratif Kablo Gizleme Yöntemleri

Tv kablosu gizleme yöntemleri arasında birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu konu da sizlere hem tv kablosu gizleme hemde kablo gizleme yöntemleri ile ilgili detaylı bilgiler paylaşacağız. Evimiz de halen kullandığımız kabloları kamufle etmenin method ları ve yöntemleri mevcut. Kabloları nasıl gizlerim ve yöntemleri nelerdir? Elektrik hayatımız için vazgeçilmez bir enerjidir. Hayatımızı kolaylaştırmak için elektrikli cihazlardan her zaman faydalanmaktayız. Bu cihazların kullanımı ile evlerimiz de çok fazla kablo oluşmaktadır. Bu kablolar evimiz de çok kötü bir görüntü meydana getirmektedir. Pekala bu kablolardan nasıl kurtuluruz veya daha düzenli nasıl yaparız? Hediye kutularını kullanarak da kabloları gizlemek mümkün. Veya tv ünitemizin arkasındaki tahta yerlere kabloları sabitleyip gizleyebiliriz. Aşağıda galeride görebilirsiniz.

Dekoratif Kablo Gizleme Yöntemleri

Örnekleri incelemek için ilk resme tıklayabilir ve resim galerisindeki modelleri odanıza, iş yerinize uygulayabilirsiniz. Hangi modeli beğendiyseniz o modelin püf noktalarını ve anlatımını galeride bulabilirsiniz.

Kadınlar İçin Dekorasyonun Önemi

Biz kadınlar için evin görünümü erkeklere oranlara çok daha önemlidir. Erkekler büyük detaylara bile takılmazken biz kadınlar ufacık detaylar için bile bir değişiklik yoluna gideriz. Bu nedenle farklı dekorasyon fikirleri bizim için oldukça önemlidir. Nitekim evlerde biz kadınların canını sıkan ve beğenmediği olaylardan biride kablolardır. Bildiğiniz üzere artık evlerimizde birçok teknolojik alet bulunmaktadır. Teknoloji ne kadar gelişse de alet ve gereçlerin çoğu hala kabloludur. Ve kablolar evin görüntüsünü olumsuz etkilemekle birlikte ayağı takılma gibi birçok sorunu da yanında getirmektedir. Eğer sizinde ortalıkta dolaşan bu kablolar canınızı sıkıyorsa birkaç işlemle kurtulabilirsiniz.

Dekoratif Kablo Gizleme Sanatı Yöntemi

Dekoratif Kablo Gizleme Sanatı Yöntemi

Kablo Saklama Çözümleri

Evlerde ya da ofislerde kullanılan elektronik eşyaların ortada oluşturduğu kablo çokluğu sayesinde ciddi bir görüntü kirliliği oluşuyor. Bundan kurtulmak için farklı gizleme yöntemleri mevcut. Siz de uygulayarak mekanlarınızdaki bu kaotik görüntüden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Örneğin görselde görünen şeyin aslında bir kablo örtücü materyal olduğunu kim bilebilir? Tamamen dekoratif bir görüntüye sahip ve oldukça da şık. Yerden giden kablolar için kullanabileceğiniz gibi bu şekilde bir malzemeyi duvarlarda bile kullanabilirsiniz. Hem dekorasyona şıklık katarken hem de kablolarınızın görünmemesini sağlamış olacaksınız.

Bilgisayar Kablolarını Nasıl Gizlerim

Bilgisayar Kablolarını Nasıl Gizlerim

Bilgisayar Kablolarını Nasıl Gizlerim?

Bu görselde ise daha farklı bir malzeme tercih edilmiş. Özellikle beyaz duvarlar ve mekanlar için çok iyi bir seçim olabilir. Yeşil yaprak görüntüsüne sahip olan bu kablo gizleyici mekanizma değişik bir görüntüye sahip. Özellikle bilgisayar kablolarını gizlemek için ya da televizyon alanlarındaki çoklu kabloları ortadan kaldırmak için ideal bir seçim olabilir. Elbette sadece beyaz alanlarda değil daha farklı dekorasyona ve renge sahip ortamlarda da tercih edilebilir.

Kablo Gizleme Yöntemleri

Kablo Gizleme Yöntemleri

Kablo Gizleme Yöntemleri

Burada ise çok daha basit bir şekilde çözüm önerisi sunulmuş. Evlerde ya da ofislerde bazı elektronik cihazlar devamlı olarak elektriğe takılı şekilde dururlar. Ancak bazıları ise sadece ihtiyaç halinde kullanılır. Bu cihazları uzun süre boyunca takılı tutmak onlara zarar verebileceği gibi tehlikeli de olacaktır. İşte bu şekilde normal şartlarda prize takılı olmayacak olan kabloları ne yapabilirsiniz sorusuna bu şekilde bir çözüm sunulmuş. Kabloların yerlerde rahatça dolaşmasını engellemek adına bu kablo tutma ve dolama özelliği olan küçük aksesuar ideal bir çözüm sunuyor.

Kablo Gizleme Yöntemleri

Kablo Gizleme Yöntemleri

Bu görseldeki kablo kapatma uygulaması ise gerçekten çok iddialı ve sorunu kökünden çözecek cinsten. Yerlerdeki parkelerinde kenarlarında yerleştirilmiş olan bu süpürgelik kısımlarını siz de bu şekilde kablo kamuflajı adına kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken bunları yerinden sökmek, kabloları içinden geçirmek ve ardından da üzerine aynı malzemeyi tekrar çakmak olacaktır. Bu görseldeki malzeme tamamen bu işi görecek şekilde üretilmiş. Ancak siz de evdeki klasik parke süpürgeliklerinizi bu şekilde kullanabilirsiniz.

 

Kablo Dekoratif Gizleme Yöntemleri

Kablo Dekoratif Gizleme Yöntemleri

Yerdeki Kabloları Nasıl Gizlerim?

Bazen kötü bir görüntüyü tamamen ortadan kaldırmak gerekebilirken bazen de ona form değiştirmek gerekebilir. Ya da form değiştirerek onun görüntü kirliliği olacak olan halini şık bir objeye dönüştürmek mümkün olabilir. İşte burada da tam olarak bu iş yapılmış. Daha farklı bir teknik ile buradaki ışığa gitmekte olan kablo tamamen gizlenebilirdi. Ancak bu tercih edilmemiş. Bunun yerine buna daha farklı bir amaç yüklenmiş. Kablo alt kısımda farklı bir şekle sokularak tamamen dekoratif ve oldukça şık bir hale getirilmiş.

Kabloları Nasıl Gizlerim

Kabloları Nasıl Gizlerim

Tv Kablosu Saklama Çözümleri

Karşımıza gelen bu yeni görsel ise bizlere harika bir fikir önerisi sunuyor. Duvar kenarlarından uzayıp giden kabloları bir şekle şemale sokmak ya da onları gizlemek çok zor olabilir. Ancak biraz olsun el becerisine sahipseniz bunu çok şık bir şekilde yapabilirsiniz. Görseldeki çitleri hazır satın alabileceğiniz gibi kendiniz de istediğiniz renk ve boyutta kestirebilirsiniz. Duvar kenarlarına bu şekilde bir çit görüntüsü verebilir ve bunu aynı zamanda da kabloları örtmek için bir kamuflaj olarak kullanabilirsiniz. Oldukça mantıklı bir kablo gizleme yöntemi.

Televizyon Kablolarını Gizleme

Televizyon Kablolarını Gizleme

Televizyon Kablolarını Gizleme

Kabloların oluşturduğu görüntü kirliliği söz konusu olduğunda akla ilk gelen iki şey elbette ki televizyon ve bilgisayar. Eğer televizyon için ünite kullanıyorsanız bu üniteler biraz olsun kamufle görevi görüyorlar. Ancak eğer duvara monte şekilde bir televizyona sahip iseniz o zaman durum daha da farklı. Duvarın ortasındaki televizyondan çıkan kablolar bu sade görüntüyü mahvedebilir. Eğer aklınızı kullanır ve basit bir uygulama ile bu şekilde bir form kazandırırsanız görüntü kirliliği ortadan kalkmış olur.

Dekoratif kutu ile kablo gizleme yontemi

Dekoratif kutu ile kablo gizleme yontemi

Dekoratif Kutu İle Kablo Gizleme Yöntemi

En mantıklı ve kolay yöntemlerden bir tanesi ise kutular. Görselde gördüğünüz kutular ilk bakışta asla bir kamufle materyali olarak görünmüyorlar. Tamamen dekoratif birer obje olarak görünen bu kutular sizin probleminizi en kısa şekilde ortadan kaldırmayı vaat ediyorlar. Bu kablo kutularından piyasada bulabileceğiniz gibi aslında çok daha az maliyete siz de yapabilirsiniz. Evde değerlendirebileceğiniz dekoratif kutularınızın içinde delikler açarak aynı işi bu şekilde maliyetsiz çözmüş olacaksınız.

Hediye kutulari ile dekoratif kablo gorunumu

Hediye kutulari ile dekoratif kablo gorunumu

Hediye Kutulari ile Dekoratif Kablo Görünümü

Kabloları kutu yöntemi ile ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak bunun çok daha değişik versiyonlarını da hayata geçirmeniz mümkün. Örneğin şarjlı aletler de kablo kirliliğine büyük bir katkı sağlıyorlar. Telefonlar tabletler ve daha birçok cihaz şarj aletleri ile çalışıyor. Görseldeki gibi bir tane kutuyu bunlar için tahsis edebilirsiniz. İçine büyük bir priz ve dışında delikler olması yeterli olacaktır. Bu sayede kabloları sadece düzgün görünüme kavuşturmuş olmayacaksınız. Ayrıca birbirine karışmalarını da ortadan kaldıracaksınız. Daha kolay bir kullanım da beraberinde gelecektir.

Hediye kutusu ile kablolari gizleyin

Hediye kutusu ile kablolari gizleyin

Tv Kablosu Gizleme Yöntemleri

Bir önceki görselde bahsettiğimiz şeyin daha farklı versiyonları çıkıyor bu kez karşımıza. İlk ürün hazır olarak temin edilmiş. Bu şekilde satılan kutuları bulmanız mümkün. Ancak buna ekstra bir bütçe ayırmanız da gerekmiyor. Kendiniz de kolaylıkla bu şekilde bir kutu yapabilirsiniz. Önemli olan sizin ihtiyacınıza yönelik bir çözüm olması. Eldeki bir kutuyu kullanabileceğiniz gibi ayrıca bir ayakkabı kutusunu bile bu amaç için kullanabilirsiniz. Kullanmanız gereken büyüklüğe uyması ve aynı zamanda dış tarafına yeterli sayıda delik açmanız gerekiyor.

Kablo yönetim araçları

Kablo yönetim araçları

Kablo yönetim araçları

Çok daha fazla elektronik cihaza sahipseniz ve bu cihazların kabloları uzun uzun dolanmak durumunda ise bu şekilde kablo koruyuculardan da tercih edebilirsiniz. Bu görseldeki ürün sadece kabloları düzenli göstermekle kalmaz. Aynı zamanda da koruma görevi üstlenir. Bildiğiniz gibi kablolar kolay bozulabilir. Özellikle çarpmaları, sıkışmaları onların içerisindeki küçük tellerin zarar görmesine ve dolaylı olarak da ilgili cihazların çalışmasına engel olacaktır. Bu yüzden görseldeki koruyucu modelleri ile tam koruma sağlamış olacaksınız.

Tv unitesini bir board gibi kullanarak kabloları sabitleme

Tv unitesini bir board gibi kullanarak kabloları sabitleme

Tv Ünitesini bir board gibi kullanarak kabloları sabitleme

Kablo gizleme işinde önemli noktalardan bir tanesi de sizin alanınıza göre bir kamufle işlemi olmasıdır. Bu görselde ise müthiş bir teknik uygulanmış. Gördüğümüz yer bir masanın altı. Masa altında çok farklı cihazlara ait kablolar bulunuyor. Hepsi ayrı ayrı bu masa altına sabitlenmiş. Çok basit ve çözüm odaklı bir uygulama olmuş. Eğer çalışma masanız için bu şekilde bir çözüm arıyorsanız siz de buna benzer bir uygulama yapabilirsiniz. Bilgisayar, monitör, yazıcı gibi ekipmanlarınızı tek bir noktada toparlayabilirsiniz.

Kablo Gizleme Araçları

Kablo Gizleme Araçları

Kablo Gizleme Araçları

Üçlü prizler, beşli prizler hayat kurtarıcı eşyalar. Hele bir de bunları görseldeki gibi daha da organize bir kutucuk ile bir arada kullanacak olursanız büyük bir yükten kurtulmuş olacaksınız. Resimdeki kutucuk öncelikle hangi cihazı hangi prizden kontrol edeceğinizi birbirinden ayırır ve kabloların birbirine karışmasına engel olur. Ancak bu kadar değil. Bunun dışında bir de kabloların uzunluklarının oluşturduğu sıkıntıyı da ortadan kaldırır. Yani uzunlu kısalı kabloların olduğu bir görüntüden de bu şekilde bir kutuyu kullanarak kurtulabilirsiniz.

Kablo Gizleme Fikirleri

Kablo Gizleme Fikirleri

Kablo Gizleme Fikirleri

Söz konusu olan kabloları gizlemek ya da bunları bir şekilde daha az göz yoran ve dekoratif bir şekle sokmak ise alternatifler çok fazla. Bu görselde görmekte olduğumuz kutu ise çok daha farklı bir şekilde. İlk bakışta kabloların bulunduğu kutu aslında bir çöp kovasına benziyor. Dikkatli bakıldığı zaman ise ortamın yükünü kaldıran bir kablo merkezi olduğunu görebiliyoruz. Çalışma masaları bu gibi eşyalara en çok ihtiyaç duyacağınız yerlerdir. Farklı cihazların yükünü bu gibi bir kutu ile ortadan kaldırabilirsiniz.

Kablo Gizleme Sanatı

Kablo Gizleme Sanatı

Kablolu modem kullanıyorsanız ya da evin bir yerinden başka bir yerine gitmesi gereken kablolar var ise durum oldukça sıkıntılı olabiliyor. Odalarda antrelerde kenardan uzayıp giden kablolar görüntü kirliliği olduğu gibi aynı zamanda temizlik konusunda da büyük bir sıkıntıya sebep veriyor. İşte bu gibi bir durumda görseldeki gibi kablo gömülmesi işlemi tam anlamı ile kurtarıcı olabilir. Duvarların alt kısımlarından kabloları içine alacak şekilde küçük borular geçirilerek akılcı bir çözüm üretilebilir.

Kablo Gizleme Yöntemi

Kablo Gizleme Yöntemi

Bazen bir kabloyu tamamen görünmez yapmak istersiniz. Ancak bazen de önemli olan form değiştirmesidir. Bir kablo yerden karmaşık bir şekilde gidiyorsa size sıkıntı verebilir ve can sıkıcı olur. Ancak görseldeki gibi bir görüntü kablo olduğunu bile unutmanıza sebep olur. Siz de bu şekilde farklı formlara getirdiğiniz kablolarınız ile dekorasyona farklı bir bakış açısı katabilirsiniz.

Kablo Gizleme Yöntemleri

Kablo Gizleme Yöntemleri

Bir önceki görselde gördüğümüz örnekte kablolardan bir desen çalışması yapılmış idi. Bu resimde de aslında yapılan uygulama çok benzer. Sadece desen olarak daha farklı bir şey çalışılmış. İlk bakıldığı zaman duvarda bir adet çerçeve görüntüsü çarpıyor göze.  Dikkatli bakıldığında ise bu görüntüyü veren şeyin bir kablo olduğu gayet anlaşılır.

Kablo Tasarımı

Kablo Tasarımı

Prizler için de yine benzer bir durum geçerli. Radikal seçimler yaparak çok basit hamleler ile kötü görüntüleri farklı ve şık görüntülere dönüştürmeniz mümkün. Bu resimde de benzer bir durum geçerli. Televizyon yanlarında kaçınılmaz olan bu şekildeki prizleri görsel bir işleve dönüştürebilirsiniz. Bunu bilgisayar alanlarında ya da mutfaklarınızda da farklı şekillerde gerçekleştirmeniz mümkün.

Dekoratif Kablo Gizleme Sanatı

Dekoratif Kablo Gizleme Sanatı

Dekoratif Kablo Gizleme Sanatı

Artık evlerde prizler daha çok alt kısımlara yerleştiriliyor. Bu da aslında bir avantaj oluyor bizler için. Üstlere kadar çıkan kabloları kamufle etmek çok daha zor. Bu şekilde alt bölümlerde yer alan prizleri ise bu şekilde yere yapılan kamufle yöntemleri ile ortadan kaldırmak mümkün. Görseldeki uygulama ise çit şeklinde tercih edilmiş. Bu görüntü hem kablo kirliliğini ortadan kaldıracak hem de aynı zamanda odanız için değişik bir dekorasyon getirmiş olacak.

Kuş ve Yaprak Figürlü Kablo Gizleme

Kuş ve Yaprak Figürlü Kablo Gizleme

Kuş ve Yaprak Figürlü Kablo Gizleme

Bu uygulama ise yine çok farklı bir bakış açısı ile gerçekleştirilmiş. Düz bir kablo görüntü açısından rahatsız edici bir görüntü iken bu şekilde çok daha farklı bir hal almış. Üzerine yerleştirilen renkli kuş ve yaprak figürleri ile dekoratif bir görev almış. Siz bunu bu şekilde yapabileceğiniz gibi daha farklı formatlar ile de uygulayabilirsiniz. Sıradan bir görüntüyü bu sayede farklı bir görünüme kavuşturmuş olacaksınız.

Son zamanlarda insanlar dekorasyonda hayal gücünü kullanarak farklı ve gerçekten şık görünüm elde ettiği işler yapmaktadır. Nitekim kablo gizleme konusunda da hayal gücünüzü kullanın. Ve kablonuzu gizlediğiniz işlemi daha zevkli ve eğlenceli hale getirmek için farklı aksesuarlar kullanabilirsiniz. Örneğin kablolarınızı duvarda bir figür haline getirip ışıklandırma yardımı ile şık bir görünüm sağlayabilirsiniz. Ayrıca duvara monte ettiğiniz kabloların yanına farklı desen ve figürler kullanarak modern bir görünüm elde edebilirsiniz. Son olarak kablo gizleme için birçok alet üretilmeye başlamıştır. Kabloları gizle tutan ve aksesuar görünümlü eşyalardan sizlerden temin ederek bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

Dekoratif Kablo Gizleme Sanatı

Dekoratif Kablo Gizleme Sanatı

Çok uzun kabloları duvarımıza sabitleyen harika görünümlü apar-atlar var bunlardan faydalanarak kabloların daha iyi daha güzel gözükmesini sağlayabiliriz. Veyahut kabloları gizlemek için kablo gizleme ünitelerinden faydalanabiliriz. Kablo gizleme ünitelerini herhangi bir elektrik mağazasından satın alabiliriz. Kablolarımızın yoğunluğuna çokluğuna göre farklı ebatlarda derinlikler de kablo üniteleri alabilir ve gizleme işlemini yapabiliriz. Emin olun kabloları bu kablo gizleme üniteleri ile gizlediğim izde hem daha düzgün görünümlü bir oda elde etmiş olacağız.

Kablo Gizleme Uniteleri

Kablo Gizleme Uniteleri

Bu kablo saklama yöntemlerin den faydalanmak için ve bebeklerimizin, çocuklarımızın can güvenliği açısından bakarsak çocuklu ailelerin seçiminde ilk sırada yer almaktadır.

Kuş ve Yaprak Figürlü Kablo Gizleme

Kuş ve Yaprak Figürlü Kablo Gizleme

Hiç durmayın! Sizinde eviniz de çokça kötü bir görüntü veren kablolar mevcutsa ve güzel bir görünüm vermek elinizdeyken mutlaka ev dekorunuzu bozan şu kablolardan kurtulun.


Yukarı da yer alan tv kablosu gizleme yöntemleri adlı videoyu izleyerek bu konu hakkında net bilgi sahibi olabilirsiniz. Animasyon şekilde olan bu video sizin aklınıza net fikir oluşmasını sağlayacaktır.

Dekoratif kablo gizleme yöntemleri, ev veya iş yerlerinde kullanılan kabloların estetik açıdan daha hoş görünmesini sağlayan yöntemlerdir. İşte bazı dekoratif kablo gizleme yöntemleri:

 • Kablo Kanalları: Kablo kanalları, kabloları duvarlardan, zeminlerden ve tavanlardan geçirerek gizlemek için kullanılan bir yöntemdir. Kablo kanalları, duvarlarınızın rengine uygun olarak seçilebilir ve kolayca takılabilir.
 • Kablo Kaplama Şeritleri: Kablo kaplama şeritleri, kabloların duvarlarda veya zeminde bulunduğu yerleri örtmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu şeritler, genellikle yapışkanlıdır ve kolayca uygulanabilir.
 • Kablo Kaplama Tüpleri: Kablo kaplama tüpleri, kabloların içine yerleştirilen ve kabloların etrafını kaplayarak gizleyen bir yöntemdir. Bu tüpler genellikle PVC malzemeden yapılır ve farklı boyutlarda bulunabilir.
 • Mobilyaların Arkasına Gizleme: Kablo gizleme için bir başka yöntem de mobilyaların arkasına saklamaktır. Örneğin, TV kablosunu televizyon standının arkasına veya konsol masasının altına yerleştirerek gizleyebilirsiniz.
 • Tabanlık Kullanımı: Tabanlık, duvar ile zemin arasında yer alan ve genellikle zemin döşemesine uyumlu olan bir çıta sistemidir. Bu çıta sistemi, kabloları duvarlardan gizlemek için kullanılabilir.
 • Aydınlatma Fixturesı Kullanımı: Aydınlatma fixturesları, kabloları duvarlardan veya tavanlardan geçirerek gizleyen bir yöntemdir. Bu yöntem, bir lamba armatürü veya avize kullanarak kabloları gizleyebilirsiniz.
 • Duvar Dekorasyonları: Duvar dekorasyonları, duvarlarda asılı olan tablolar veya dekoratif çerçeveler gibi objeleri kullanarak kabloları gizlemek için kullanılabilir. Bu yöntem, kabloları tamamen gizlemese de, daha estetik bir görünüm sağlayabilir.

Doğalgaz Borularını Gizleme ve Süsleme Fikirleri (Fotoğraf + Video)

İngilizce içerikli makalemizi okuyabilir ve bilgilerinizi arttırabilirsiniz. /en/decorative-cable-hiding


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Türksoy dedi ki:

  Teşekkürler güzel bir yazı olmuş

  1. DekorStyle dedi ki:

   Türksoy Bey Biz teşekkür ederiz.

 2. Burak dedi ki:

  Merhaba kablo gizleme kanallarında bu kadar çeşidi nerden bulabilirim ?

 3. Pınar Durdal dedi ki:

  Çok iyi fakat benim televizyonum plazma TV, plazma TV için kablo nasıl gizlerim?

  1. Dekor Style dedi ki:

   arasında bir fark bulunmuyor fakat televizyonunuzun bulunduğu ortam da oldukça önemli.

BİR YORUM YAZ