Dekor Style

Difenbahya Çiçeği Bakımı

Difenbahya Çiçeği Bakımı son derece önemlidir. Difenbahya çiçeğinin anlamı kendi özelliklerinden gelmektedir. Çiçeğin yapraklarından su damlacıkları çıkarması nedeniyle, ağlayan çiçek olarak tanımlanmaktadır.

Birtakım kaynaklar yapraklarından su çıkarmasını çiçeğin sahibi öldükten sonra ağlamasına yorarlar. Difenbahya bitkisi tropikal bir bitki türü olmakla birlikte hoş bir görünüme sahip iri, uzun ve renkli yapraklara sahiptir. Peki, Difenbahya Çiçeği Bakımı nasıl olmalı?

Difenbahya Çiçeği Bakımı

Difenbahya Çiçeği Bakımı İçin Püf Noktalar

Ev ve ofis ortamlarımızı renklendiren bitki olan difenbahya yetiştirmek isteyenlerin arama butonlarını difenbahya çiçeğinin evde bakımı nasıl olmalıdır? Sorusuyla doldurmaktadır. Bizde sizler için maddeler halinde bu çiçeğin bakımını anlatmaktayız;

Öncelikle konumlandırma kısmı ile başlayacak olursak bir difenbahya çiçeğinin konumu çok büyük önem taşımaktadır. Herhangi bir cisimle Temas ettirilmemesi gereken difenbahya belli aralıklarla (mesela ayda bir) konumunu değiştirmeniz büyümesi ve gelişmesini destekleyecektir. Bu çiçeği rüzgâra karşı korunmanız da büyük önem arz etmektedir.

Difenbahya çiçeğine toprak seçerken iyi havalandırılmış nemli toprak olmasına dikkat etmelisiniz. Lifli ve havalandırılmış toprağı seven difenbahya çiçeğini çok sık olmamakla birlikte herhangi bir şey yardımı ile karıştırarak havalandırılmasını sağlamalısınız, aksi halde kökleri havasız kalır ve kurumaya yüz tutabilir.

Sulama yaparken ise suyun her yere eşit dağıldığından emin olunuz. Kış ayında ya da yaz ayında ayrı ayrı sulaması yapılması gerekiyor çünkü difenbahya soğuk ve sıcak havalara göre sulaması yapılması gereken bir bitkidir. sulama yaparken hem iyi dinlendirilmiş su hem de içme suyu olarak kullanarak sulayabilirsiniz. Zarar görmüş, çürümüş, sararan yaprakları belli zaman dilimlerinde nazik bir şekilde makas yardımı ile budamalısınız.

Difenbahya çiçeği tropik bitki olduğu için ılık sıcaklıkları sever. Ayrıca bitki maksimum nem seviyesini tercih eder. Bitkimizin yanında nem arttırıcı bir cihaz bulundurursak eğer gelişimine katkı sağlamış oluruz. Difenbahya Çiçeği Bakımı bu şekilde yapılmalıdır.

Açelya Bitkisi Bakımı başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Difenbahya Çiçeğinin Faydaları

Dekor amaçlı kullanılan gerek ofis gerekse ev ortamlarında tercih edeceğiniz difenbahya çiçeğinin bilinen birçok faydası vardır. Difenbahya çiçeğinin faydaları sizi difenbahya yetiştirmeye itecek türdendir. Dekorasyonunuzu tamamlayan bir difenbahya çiçeği eviniz ya da ofisinizdeki bulunan havayı temizlemektedir.

Difenbahya Çiçeği Bakımı
Difenbahya Çiçeği Bakımı

Göz alıcı yapısı ile dikkatleri üzerine çeken difenbahya sizlere sağladığı diğer fayda ise kolay yetişmesi ve hızlı büyümesidir. Diğer çiçek türlerine nazaran bakım detaylarına dikkat ettiğiniz takdirde oldukça hızlı büyümesi sayesinde sizleri yormamaktadır. Son olarak konumlandırmayı doğru yaptığınız taktirde diğer bitkilerde olan dökülme difenbahya çiçeğinde olmadığı için hijyenik bir kullanım sağlamaktadır.

Difenbahya Çiçeği Çoğaltma

Difenbahya çiçeği çoğaltma işlemi saksı değiştirdiğimiz esnada yapılabilir. Bitkinizin kenarında çıkan küçük yaprakçıkları keserek çoğaltma işlemine başlayabiliriz. Difenbahya bitkimizde birden fazla gövde ve dal var ise bir tanesini gövdeye yerden keserek suya koymalıyız. Bu işlem difenbahya çiçeğimizin köklenmesini sağlayacaktır.

Çiçeğimizi köklendirdikten sonra uygun ve verimli toprak seçimi yaparak önceden belirlediğimiz saksımıza dikerek artmasını sağlayabiliriz. Sulama işlemini yaptıktan sonra ikinci bir difenbahya çiçeğine sahip oluruz.

Video kaynağı


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ