Dekor Style

Bakım Gerektirmeyen Bitkiler

Bakım Gerektirmeyen Bitkiler, sıklıkla tercih edilmektedir. İnsanoğlu varoluşundan bu yana doğayla iç içe etkileşimi olan bir canlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda kentleşme oranın artması ve göç olayları insanın doğayla olan etkileşimini kısıtlamaktadır.

Bakım Gerektirmeyen Bitkiler

Yeşile ihtiyacı olan insanoğlu çarpık ve plansız kentleşme sonucu mahrum kalmaktadır. Bitkiler bize bol oksijen , temiz hava , stres yönetimi mod yükseltici faydalar sağlamaktadır. Doğadan mahrum kalan insanlarımız yeşilliği eve getirmek istemektedir. Bunun sonucunda daha çok su isteği az olan, her mevsim yetiştirilebilen evde bakım gerektirmeyen bitkiler , doğaya hasret olan insanlarımız için güzel bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, Bakım Gerektirmeyen Bitkiler hangileri?

Bakım Gerektirmeyen Bitkiler

Evde Bakım Gerektirmeyen Bitki Çeşitleri

Susuzluğa karşı dayanıklı, bakımı kolay kısaca evde bakım gerektirmeyen bitki çeşitleri diyebileceğimiz bitkileri aşağıda maddeler halinde sıralayabilmekteyiz.

Patos-salon sarmaşığı (Epipremnum aureum)

Öncelikle söylememiz gerekir ki patos-salon sarmaşığı zehirli olmaktadır. Dikkatli olunması , çocuklardan ve evcil dostlarımızdan uzak tutmak gerekmektedir. Bunun yanında susuzluğa oldukça dayanıklıdır hatta fazla sulama çürümesine neden olacağı için sulaması nadir bir biçimde yapmamız gerekmektedir.

Paşa kılıcı (Sansevieria)

Geceleri ortamdaki karbondioksiti emerek oksijen salgılan bitki olarak bilinen paşa kılıcı yatak odaları için şiddetle önerilmektedir. Paşa kılıcıda salon sarmaşığı gibi susuzluğa fazlasıyla dayanıklı bir bitki olmakla beraber ayda bir sulama yapılması halinde bile yaşamaktadır. Bu kolaylığı ile evlerimize sık sık konuk olmaktadır.

Aloe vera – Sarısabır (Aloe barbadensis)

Bahsettiğimiz diğer bitkiler gibi aloe veranında su ihtiyacı fazla olmaması, soğuktan etkilenmemesi , fazla bakım gerektirmemesi gibi özelliklerinden dolayı evlerimizde kolayca bakabileceğimiz bitkiler arasında gelmektedir. Ayrıca aloe veranın cilt bakımlarında sıklıkla kullanılması aloe vera özünün cilt ve saç sağlığı bakımında büyük faydası olduğunu bilmekte olan insanlarımız evlerinde aloe veraya yer vermekten hoşnut olmaktadırlar.

Kurdela çiçeği ( chlorophytum comosum)

Kurdela çiçeği hem ışık hem gölgede yetiştirilebilir özelliğinden dolayı güneş ışığından mahrum kalan köşelerde kolaylıkla yetiştirilebilmektedir. Uzunca sapları vardır ve bu saplarında ki fideler kesilerek çoğaltabilme imkânı sunmaktadır. Bakım Gerektirmeyen Bitkiler arasında yer almaktadır.

Bakım Gerektirmeyen Bitkiler
Bakım Gerektirmeyen Bitkiler

Bakım Gerektirmeyen Bitkiler Hakkında Tavsiyeler

Her ne kadar bakım gerektirmeyen bitkiler olarak nitelendirsekte bakım gerektirmeyen bitkiler hakkında tavsiyeler bulunmaktadır. Ancak makalelerde görebileceğiniz bakım tavsiyelerinden çok sizin bitkideki gözlemleriniz daha çok önem taşımaktadır.

 Bitkinizi iyi tanımanız, fazla su gerektirmeyen bir bitkiye nadir sulama yapmanız, bitkileri evinizin bulunduğu konuma göre konumlandırmanız bitkilerimizin sağlıklı bir şekilde gelişim sağlamasında önem taşımaktadır.

Bir diğer önemli tavsiye ev bitkilerinde saksıların alt kısımları delik olması gerekmektedir. Saksıların altının delik olması bitkilerimiz için oldukça sağlık olmakla birlikte bitkilerimizin ömrünü uzatmaktadır. Yetiştireceğimiz bitkiye saksı seçimi yaparken bu önemli noktayı atlamamakta fayda olmaktadır.

Ayrıca yetiştirdiğimiz bitki toprağına perlit ilave edip , saksımızın alt tarafına lav taşı eklersek bitki gelişimini hızlandırabilmekteyiz.

Video kaynağı


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ