Dekor Style

Uyku Çiçeğini Yapraktan Çoğaltma

Uyku çiçeğinin kökeni Güney Amerika’ ya dayanır. Aynı zaman da süs yoncası olarakta bilinir. Yaprakları üçgen biçiminde mor renkli bir yoncadır. Oxalidaceae familyasının bir mensubu olmakla birlikte kendini diğer çiçeklerden ayıran özelliği ise güneş battığında yapraklarını kapatmasıdır. Bu nedenle ismi uyku çiçeği olmuştur. Güzelliği ile dünyanın farklı yerlerinde bulunabilir.

Uyku çiçeğini yapraktan çoğaltma oldukça kolaydır. İki farklı yöntemle çoğaltma işlemi yapılabilir. Bunlardan biri uyku çiçeği tohumu ile çoğaltma diğeri ise uyku çiçeğinin yapraktan çoğaltılması.

  • Tohumla Çoğaltma:Uyku çiçeği bitkisinin tohumları çiçekleridir bu sayede tohumları temin edebilirsiniz. Uyku çiçeği torflu toprak da yetiştirilir. Torf organik bir toprak türü olmasına rağmen pek çok yerde bulunabilir kolaylıkla temin edebilirsiniz. Tohumları ekmek için toprağı iyice hazırlayıp gevşetin. Sonrasın da ekip üzerini hafifçe örtün. Tohumların çimlenmesi için neme ihtiyaçları vardır. Bu yüzden toprak yüzeyi kuru bırakılmamalı olabildiğince nemli olması gerek. Sık kontrolle birlikte yaklaşık 2-3 hafta içinde filiz verecektir.
  • Sürgenle Çoğaltma: Bu yönteme yapraktan çoğaltma da denir. Uyku çiçeği genellikle sürgenler oluşturur bu oluşumların ucunda küçük bitkiler olabilir. Sürgenler 5 -6 cm uzunluğunda kesilmesi gerekir altında olan yapraklar temizlenir, kesilen sürgenleri su dolu bir kaba yerleştirip 1-2 hafta köklerinin çıkması beklenir. Ardından toprak hazırlığı yaparak dikilir ve hafifçe sulanır. Sık kontrolle yaklaşık 2-3 hafta içinde filiz verecektir. 

Uyku Çiçeği Nasıl Canlandırılır?

Uyku çiçeği nasıl canlandırılır? sorusu genel de bitki hakkında merak edilenler arasındadır. Eğer bitkiniz cansız ve kötü görünüyorsa uyku çiçeğinizi kolaylıkla canlandırabilirsiniz. Güneş ışığından uzak bir yerde konumlandırıp. Bu sayede yaprakların yanması ve kuruması önlenir. Sulama konusunda da oldukça hassas olan uyku çiçeği toprağın nemli kalması için düzenli aralıklarla sulanması gerekir. Budama yapılarak ihtiyaca göre gübreleme yapılması gerek. Dikkatle ve özenle bakılırsa tekrar canlandırmak mümkün ancak bitkiniz çok fazla zarar gördüyse yeni sürgen kesip çoğaltma yapılabilir.

Uyku Çiçeği Bakımı

Uyku çiçeği bakımı her ne kadar kolay gibi görünse de dikkat edilmesi gereken noktaları vardır. Bunlardan birisi, konumu doğru belirlemektir. Yerini sevmezse eğer gelişim göstermez ve solar. Uyku çiçeği yaprakları neden kurur ? sorusu sık karşılaşılan bir sorudur bu da doğrudan güneş ile bağlantılıdır. Uyku çiçeği güneşli ortamları sever sabah gün ışığı almasında bir sorun olmaz ancak olabildiğince gölge olan bir yerde konumlandırılmasına dikkat edilmelidir eğer fazla güneş ışığına maruz kalırsa yaprakları yanıp kuruyabilir. Peki uyku çiçeği nasıl sulanır ?.Sulama yapılırken dengeli davranmak önemlidir. Eğer bitkimiz fazla su alırsa solabilir. Toprak kurudukça sulanması mümkündür. Soğuk ve ayaz olan havaları sevmez bu nedenle dikkatle korumanız gerekir.

Uyku Çiçeği Özellikleri

Uyku çiçeği özellikleri arasında en çok dikkat çeken ve dikkat edilmesi gereken konu evcil hayvanlar için zehirli olması bu yüzden yüksek yerlerde konumlandırılmasına dikkat edilmelidir. Yonca diye bahsedilebilir ama yonca değildir. Yaprakların yonca benzeri üç yapraklı olmasından dolayı benzetilir. Çiçeklerini yıl içerisinde iki kere açar. Tek yıllık bir bitkidir uzun ömürlüdür. Yoncaların sahip oldukları çiçekleri tüm baklagillerin çiçek yapısına benzer.

Uyku Çiçeği Faydaları

Uyku çiçeği faydaları oldukça fazladır. Dekoratif alanda da tıbbi amaçlar için de sıkla kullanılır. İçeriğinde morfin, kodein ve alkaloid içerir. Bu alkaloidler mide ve sindirime önemli ölçü de fayda sağlar vücutta oluşan ağrıları azaltır uyku problemlerini de giderir. Çiçekler kurutulmadan taze iken kullanılarak elde edilen uyku çiçeği çayı böbrekler için şifa kaynağı oluşturur. Sarılığa ve karaciğere de iyi gelen etkileri vardır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ