Dekor Style

Yangınlara Karşı Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler

Hayatımızın birçok noktasında ateşi kullanmaktayız. Faydalı yönleri oldukça fazla olmasının yanı sıra zararlı yönleri de vardır. Mutfak da yemek pişirirken, ısınırken, demir çelik sanayisinde ve birçok yerde ateş kullanılmaktadır. Bir de olumsuz düşünecek olursak ateş hayatımızın en kötü noktalarında da yerini almaktadır. Bunların en başında ise oluşan yangınları örnek olarak verebiliriz. Yangınlardan korunmak için yapmamız gereken birçok şey var, bunların en önemlisi arabamız da, evimizde mutlaka yangın söndürme tüpü bulundurmak ve kullanmaktır.

Yangın Nasıl Oluşur?

Yanma bir kimyasal olaydır. Oksijen ile aşırı sıcaklığın bir araya gelmesi sonucu oluşan kimyasal tepkimeye kısaca yangın denir. Yangın oluşması için birçok farklı örnek sıralayabiliriz. Bunların en basiti kırık cam parçaları, izmarit atıkları, kimyasal atıklar olarak sıralayabiliriz. Bu nedenle doğamızı korumaya dikkat etmemiz gerekmektedir.

Yangından Korunma Yolları

Yangın söndürme sistemleri evlerimize, işyerlerine, okullara, sağlık kurumlarına daha doğrusu kapalı açık her yere kurulması gerekir. Bu nedenle sprinkler söndürme sistemleri bir yangın durumunda mutlaka bulunması gerekir. Eğer kapalı bir ortam da yangın oluştuğu zaman bu sistem var ise yangın çok kısa süre içerisinde sönecektir.

Sprink Nedir?

Geçmişte bulunmayan oldukça yeni bir teknoloji olan bu ürünün asıl ismi yangın yağmurları olarak halk dilinde bilinir. Sprink sistemleri yangın yanmaya başlamasının ardından devreye girerek yangının büyümesine engel olur, hatta yangının büyümeden sönmesini dahi sağlar. Bu nedenle yangına karşı korunmak için mutlaka sprink sistemi taktırmanızı öneririz.

Yangın algılayıcı sensörlerin devreye gererek yangını algılaması ile bu sistem devreye girer ve basınçlı bir şekilde sıvıyı yangın olan alana boşaltır. Bu boşaltım ile birlikte yangın daha geniş bölgelere yayılmadan kontrol altına alınmış olacaktır.


 

Yukarı da ki örnek incelendiği zaman oldukça basit bir sistemi olduğunu görebilirsiniz. Bu sistem yangın anında yangını algılayacak ve bulunan kanalları ile yangını kısa süre de kontrol altına alacaktır. Daha sonra da bu yangın büyümeden söndürülmüş olacak. Bu sistem olmadığını düşünürsek yangın hızla yayılacak belki de çok geç dahi olacak.

Yangın Söndürme Merdiveni Önemi

Birçok apartmanı incelerseniz nereede ise yüzde doksan dan fazlasında yangın söndürme merdiveni bulunmaz. Çünkü yangın söndürme merdiveninin kullanılması için bazı gereksinimler bulunmaktadır. Yüksekliği 21,5 metreden az olan binalarda yangın söndürme merdiveni mecburi tutulmuyor. Eğer her katın ortalama 2,5 metre yüksekliğinde olduğunu  düşünürsek ortalama 8 katlı evlerden sonra ki evler için yangın merdiveni zorunludur.  Ama 21,5 metre yüksekliğini yakalayan binalar için mutlaka yangın merdiveni gereklidir.

Yangın söndürme merdivenleri acil çıkış alanlarıdır. Yangın olması durumunda bu alanlar kullanılarak acil bir şekilde bina terk edilebilir. Yangın merdivenlerinin birbirinden farklı türleri de bulunmaktadır. Bunlar;

  • Dairesel Yangın Merdiveni
  • Z Tipi Yangın Merdiveni
  • Katlanabilir Yangın Merdiveni
  • Özel Tasarım Yangın Merdiveni
  • Spiral Yangın Merdiveni

olarak sıralayabiliriz. Konut, sağlık tesisi, eğitim tesisi gibi birbirinden farklı türlere bu merdivenler uygulanmaktadır. Bu nedenle sizin istediğiniz türün hangisi olduğuna karar vermeniz gerekiyor.


Kısaca hepimizin yaşam alanında yangın söndürme tüpü, yangın merdiveni, sprinkler bulunması gerektiğini düşünüyorum. Kaliteli ve güvenli bir hayat yaşamak için bunlar zorunluluklardır. Tabi ki hiçbir zaman hiçbir şekilde yangın ile karşılaşmamanızı temenni ederim. Fakat ilk önce önlem almak gerekir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


reklam