Dekor Style

Konteyner Nedir? Lojistikte Konteynerlerin Yeri ve Önemi

Konteyner nedir sorusu her ne kadar ilk akla taşımacılıkta kullanılan modeller gelse de yapı modeli ve kullanım alanına göre çok sayıda çeşidi vardır. Konteyner nedir sorusu sorulduğunda ilk akla gelen uluslararası taşımacılıkta kullanılan deniz konteynerini ifade eder. Deniz konteyneri ülkeler arası ihracat ve ithalatın önemli bir parçasını oluşturur. Üretilen ürünlerini ülkeden ülkeye araçtan araca aktarılarak zarar görmeden taşınmasına en büyük katkıyı sağlar. Bu nedenle darbe dayanımı yüksek, uluslararası taşımacılık kriterlerini en iyi şekilde karşılayacak standartlarda üretilmesi gerekir. Bu kriterin sonucu olarak lojistik konteynerinin üretimi sonrası hizmete alınmasında yapıya özel ISO standardı getirilmiştir.

Lojistik konteynerinin uluslararası taşımacılıkta ürüne temas eden ve onu muhafaza eden önemli bir araç oluşu bu standartları zorunlu kılmıştır. Üretim tesisinden yüklenen her türlü malzemenin konteyner içerisinde güvenle taşınması bu standartta temel kriter olmuştur. Gıda, ilaç, makine, mobilya, otomotiv, inşaat malzemesi gibi taşıma adına ne varsa hepsi bu araç içerisinde güvenle taşınabilmeli. Fabrikadan üretilen bir malzeme deniz konteyneri içerisine yüklendikten sonra serüveni başlar. İlk olarak karayolu taşımacılık aracı Tıra yüklenerek ürünün yolculuğu başlar. Tırla ikinci adresi olan deniz limanı, demir yolu lojistik istasyonu veya havalimanına ulaştırılarak buradan vinçle tercih edilen taşıma aracına aktarılır. Konteyner kalite standardına sahip olmalı ki bu taşıma ve vinç hareketlerinde oluşabilecek sallantı ve darbelerden asla etkilenmemeli. Taşınacağı ülke limanına ulaştığında yeni zorlu bir serüven daha konteyneri bekliyor. Limandaki vinçe tekrar bağlantılanan konteyner için yeni bir Tır yolculuğu daha başlıyor. Bir de bu yolculuk Afrika’nın asfalt görmemiş çöllerinde ise konteyner yoğun sallantılara maruz kalacaktır. Bu sallantılar içerisindeki ürün ne olursa olsun ona zarar vermemeli, hasar ve kırılmalardan korumalı. Bu zorlu taşımacılık şartları nedeniyledir ki lojistik konteyneri uzmanlıkla belirlenerek kurallarla ISO sertifikasyonundan geçirilmek durumunda.

Konteyner En Güvenli Taşımacılık Aracıdır

Yukarıda belirtilen koşullara uygun standartlarda üretilip ISO sertifikasyonunundan geçirilerek onay almış lojistik konteyneri en güvenli taşımacılık aracıdır. Bu standartlardaki konteyner içine yüklenen ihracat değerlerini hasar almadan güvenli bir şekilde taşınmasında önemli işleve görmektedir. Taşınan ürünün zarar görmeden deniz aşırı ülkelere ulaştırılmasını kolaylaştırarak adeta güvenli ulaştırma hızına ekstra katkı sağlar. Lojistik konteynerinin üretiminde özel kalınlıkta çelik metaller kullanılır. Taşıyıcı direklerle zemin ve çatı katmanları da çelik malzeme kullanımıyla üretilir. Standartlara özel kalınlıktaki bu çelik kutu ürünleri ülkeden ülkeye araçtan araca aktarılarak güvenle taşır. Özel konteyner modeli bu önemi sebebiyle taşımacılık araçlarıyla iç içe geçerek bütünleşmiştir. Hatta çoğunlukla ihracat denildiğinde ilk akla taşımacılık konteyneri gelmektedir. TV veya farklı mecralarda ihracat ve ithalat haberleri verilirken ekran sunumu lojistik konteyneri görüntü ve görselleriyle desteklenmektedir.

Detaylı bilgi için: https://karmod.com/ürünler/konteyner

Lojistik Konteyneri Tüm Taşımacılık Araçlarında Kullanılır

Lojistik konteyneri fabrikadan tırla alınarak karayolu taşımacılığı ile deniz, hava veya demir yolu taşımacılık limanlarına sevk edilir. Gideceği ülkeye göre gemiye, trene veya uçağa yüklenebilir. Bu araçlardan tekrar limanlara indirilerek karayolu taşımacılığı ile ürünün talep edildiği kullanım yerine satışa sunulmak üzere teslim edilir. Bu süreçte fabrikadan yüklenen ürün gemi, tren, uçak ve tır gibi farklı araçlara aktarılsa bile hiç açılmadan üretimden çıktığı şekliyle kullanıcıya güvenle ulaşır. Örneğin Türkiye’den Afrika veya Amerika kıtasına ihraç edilen ürünlerin taşınmasında deniz konteynerleri kullanılıyor. Tuzla’daki üretim tesisinden yüklenen tır Kocaeli’ndeki limana konteyneri indirir. Limandan vinçle Afrika’ya gidecek gemiye yüklenen konteyner gideceği ülkeye göre batı veya doğu Afrika’daki limanlara yönlendirilir. Örneğin Nijerya veya içteki yakın ülkelere gidecekle konteyner Lagos limanına indirilir. Buradan Başkent Abuja veya diğer ülkelere tekrar karayoluyla sevk edilir.

Pratik Yapı Çözümleriyle Konteyner Hayatın Her Alanında

Yukarıda taşımacılıkta kullanılan lojistik konteyner modelinin kamuoyunda ilk akla gelen model olduğunu belirtmiştik. Oysa konteyner yapılar bir çok alanda kullanımıyla hayatın her alanında yaşamı kolaylaştıran çözümler sunuyor. Bunların başında ekonomik müstakil konut taleplerini en iyi şekilde karşılayan avantajlarla dolu konteyner evler yer alıyor. Enerjiden madenciliği, yol yapımdan toplu konut projelerine şantiye yapı grubunun tem bina modelini de şantiye konteynerleri oluşturuyor. Ofis, yatakhane ve yemekhane konteynerleri başta olmak üzere çamaşırhane, insan kaynakları ofisi, wc duş üniteleri gibi tüm şantiye binalarında konteyner modeli tercih ediliyor.


Uzun ömür dayanımı ve yapı güvenliği üstünlükleri ile beraber konteyner yapılar hızlı üretim ve kolay sevk avantajlarıyla öne çıkıyor. Bu nedenle deprem gibi tabi afetlerle savaşın yol açtığı mülteci barınma ünitelerin hazırlanmasında ilk tercih edilen yapı modeli konteyner oluyor.

Müstakil Konut Sahibi Olmanın En Kolay Yolu Konteyner Ev

Konteyner ev yeni nesil teknolojilerin kullanımıyla modern tesislerde üretiliyor. Hızlı üretim, kolay nakliye ve kullanıma hazır teslimatıyla her gelir grubundaki bütçelere en ekonomik çözüm getiriyor. Konteyner ev modelini tercih ederek uzun ömürlü, güvenli bir müstakil konuta en kısa zamanda ve en düşük bütçelere sahip olmanız çok kolay. Sektörde yüksek kalitede ve enerji tasarrufuyla gider bütçelerine kazandıran prefabrik ev üretimi yapan önemli markalar var. Bu yapı sistemiyle hazırlanmış 1+1 ve 2+1 plandaki evler son yıllarda en çok tercih edilen konut modelleri arasında yer alıyor. Bu konutların önemli bir avantajı da ustalara ihtiyaç duymaması. Fabrikada hazır üretilen üniteler vinçten indirilir indirilmez oturumunuza hazır hale getiriliyor. Büyük metrajlı konteyner evler ise genelde aynı gün üretici firma ekibince kurulum yapılarak kullanımınıza sunuluyor. Boyacı, sıvacı, duvarcı, çatıcı, pencereci, kapıcı, elektrikçi veya su tesisatçısı gibi çok sayıda usta ile uğraşmadan cazip konteyner ev fiyatlarını kullanarak aynı gün ev sahibi olabilirsiniz.

Şantiye Konteyner Zamandan ve Bütçeden Kazandırıyor

Hızlı üretim ve kullanıma hazır konsept kurulum avantajıyla şantiye konteyner yapıları projelere hem zamandan hem de bütçeden kazandırıyor. Onlarca veya binlerce kişinin görev alacağı şantiye ofis, yatakhane ve yemekhane binaları saatler, günler içerisinde hazırlanıyor. Şantiye yapı projeleri konteynerleri kullanarak hem zamandan hem de bütçeden tasarrufla kazançlı çıkıyor.

Deprem Afet Konteynerleri Zor Zamanda İnsanlığın Yanında

Deprem, sel gibi tabi afetler ve savaş sonrası mülteci akımlarında ihtiyaç duyulan acil barınma konutları deprem afet konteynerleri ile hızla tamamlanarak kullanıma sunuluyor. Mağduriyetler kısa sürede giderilerek afetzede ve savaş mağdurlarına evlerindeki konforun benzeri konteyner ev ile sağlanıyor. Konutlarla beraber sosyal tesisler, okullar, hastaneler başta olmak üzere çok sayıda ihtiyaç duyulan yapının kurulum da konteynerle gerçekleştiriliyor. Binlerce kişinin sağlıkla barınacağı evler ve tesisler konteyner yapılarla günler içerisinde tamamlanıyor.

Görüldüğü gibi konternerler hayatımızın birçok noktasında bulunuyor. Yeri gelince bir ev yeri gelince de bir şantiye olduğunu söyleyebiliriz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

reklam