Duvar kağıdı nasıl sökülür, yöntemleri nelerdir, hangi malzemeler kullanılır siz değerli Dekor Style takipçilerimiz için bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Evlerimizin duvarında duvar kağıdını tercih edenler için duvar kağıdı eskidiği zaman veya değiştirmek istediğimiz de şüphesiz en büyük sorun duvar kağıdının duvarımız dan düzgün bir şekilde söküp atmaktır. Eskiden imal edilmiş duvar kağıtları için sökülme işlemi çok basittir fakat yeni çıkan son moda duvar kağıtlarında kullanılan kimyasal yapıştırıcı formüller güçlü oldukları için bu duvar kağıtlarının sökülmesi bir hayli zordur ve zaman alır. Fakat sizlere önerimiz şu ki ister yeni veya eski olsun sizlere sökülme işlemi sırasında nelere dikkat etmeliyiz bundan bahsedeceğim. İlk olarak şuna dikkat etmeliyiz kesinlikle duvar kağıdı altındaki duvara hiç zarar vermemeliyiz. Eğer duvara herhangi bir zarar verirsek bu daha çok uğraşacağımız anlamına gelmektedir.


Duvar Kağıdının Sökülmesi

Duvar Kağıdının Sökülmesi

Peki duvar kağıdımız sökerken ne tür malzemeler gereklidir;

  • Zeminimizi korumak adına muşamba, naylon gibi kapatıcı malzeme ve duvarda yapıştırınca iz bırakmayan bant.
  • Sökülecek olan duvar kağıdını ıslatırken gerekli bir kova, çözücü veya yumuşatıcı, ılık su, bir boya fırçası, rulo veyahut sünger.
  • Duvardan sökülen kağıtları toplamak için çöp kutusu veyahut bir çöp torbası
  • Merdiven, Maket bıçağı, duvar kağıdı kazıyıcı, spatula, sert bir fırça,
  • Sökülme işlemi sonrası kullanılacak zımpara, dolgu macunu, deterjan ilaveli su

Tamam fakat bu duvar kağıtlarının sökülmesi esnasında ne yapmalı? Cevap; ilk olarak sökülme işlemi için duvar kağıdının nemlendirilmesi gerekmektedir. Nemlendirme işlemini nasıl yaparım derseniz. Evimizde olan bir kova veya kaba su koyarak ve kağıt tutkalı ile yapılabilir veya buhar makinesi de kullanılabilir eğer kolay bir söküm istiyorsak. Her iki işlemde de önce sökülmesini istediğimiz yerde bulunan duvar kağıdının tüm yüzeyini nemlendirmek gereklidir. Sonra 15-20 dakika beklemeden sonra ufak ufak duvar kağıdı sökülmesine başlanır. Burada dikkat etmemiz gereken şey ise ani bir çekme veya yukarı doğru bir kastırma yapmak duvarımıza muhtemel zarar vermemize neden olur.

Duvar Kağıdını Sökme Yöntemleri

Duvar Kağıdını Sökme Yöntemleri

Duvar kağıdını sökebileceğimiz diğer yöntemler;

Sökme işlemi yaparken en çok kullanılan yöntem duvar kağıtlarını ıslatarak çıkarılmasıdır. Peki bu işlemi tüm detayları ile anlatmak gerekirse;

  • Önce duvar kağıdı sökülecek odayı hazırlamalıyız yani eşyaları ve zeminin ıslanmaması için muşamba ya benze malzemeler kullanarak zemini kaplamalıyız. Sonrasında eşyaları garanti altına almalıyız bir kenara koyun. Elektik prizlerinin su almayacağından emin olun. Odanın elektrik enerjisini kesin sigortasını kapatın!
  • Odada camlar kapalı tutmalıyız sebebi ise sökülecek duvar kağıdının iyice suyu emmesi gereklidir.
Duvar kağıdını çıkartmak

Duvar kağıdını çıkartmak

Bir önceki yazımız olan 3D Duvar Kağıdı Tasarımları 2018 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ